yeti
TEORIE SPISKOWE I TAJEMNICE

Yeti – Mityczne stworzenie czy istota zamieszkująca Himalaje?

Yeti to chyba najbardziej znana Kryptyda na świecie, każdy zna historię o wielkiej białej istocie, mającej zamieszkiwać Himalaje na poziomie 5000 m n.p.m. Lecz czy to na pewno bezpodstawna legenda? W końcu, każda legenda posiada ziarno prawdy…

Bardzo dziwne byłoby gdyby istota, którą widziało tyle osób jak wynika z ich własnych opowieści była fikcją. Masowe przywidzenia czy chęć zaistnienia chociaż na chwilę? A może faktycznie coś widzieli. Opisują najczęściej Yeti jako wielką istotę o podobnej do ludzkiej sylwetce całej w sierści. Akurat umaszczenie jej różnie się opisuje od białego do brązowego.

Jak się okazuje Yeti może być inną odmianą hominidów, czyli człowiekowatych. Bardzo prawdopodobnym jest, że homo sapiens nie jest ostateczną ewolucją człowieka a efektem łączenia się przez lata poszczególnych gatunków człowiekowatych, stąd teoria by Yeti mógł faktycznie istnieć, może być gatunkiem, którego zachowały się pojedyncze osobniki… Bądź już wyginął tylko nie znaleźliśmy dowodów (np. szczątki) na to że istniał.

Pierwsze doniesienia o rzekomym występowaniu Yeti powstawały już w 19 wieku. Najczęstszym potencjalnym dowodem jego istnienia są oczywiście wielkie ślady stóp znalezione w śniegu. Naukowcy zazwyczaj dementowali te znaleziska, jakoby miały to być tylko ślady niedźwiedzi powiększone przez działania na śnieg promieni słonecznych. Także spora część kryptozoologów, czyli osób zajmujących się poszukiwaniem kryptyd i badaniem dowodów z nimi związanych, powątpiewa w istnienie akurat tej kryptydy.

Mimo to jest wiele zwolenników teorii o Yeti, duża ilość opowieści o tej istocie także wpływa na jej racjonalność lecz nie zapominajmy, że Yeti ma zamieszkiwać Himalaje na poziomie 5000 metrów n.p.m, czyli tereny do których ludzie średnio są przystosowani, gdzie zawartość tlenu w powietrzu jest o wiele mniejsza co może powodować np. halucynacje lub złudzenia. Zwykły niedźwiedź może wtedy nam się wydawać potencjalnym Yeti. Więc jak na razie nie mamy na to pewności takiej jak np. na istnienie Amerykańskiej Wielkiej Stopy…

POST TAKŻE ZNAJDUJE SIĘ NA STEEMIT!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *