metan
NAUKA I TECHNOLOGIA

Wielka BOMBA, znajduje się pod zamarzniętymi wodami Arktyki

Fot. Chip Phillips

A właściwie, ogromne złoża metanu drzemiące pod powierzchniami wód Arktycznych, i powoli się wydostające na powierzchnie. Pokrywa morska, roztapia się znacznie szybciej niż sądzono, co może prowadzić do poważnych skutków.

Peter Wadhams, naukowiec odpowiedzialny za badania Arktyczne, twierdzi iż za kilka lat całkowicie zniknąć może pokrywa lodowa mórz Arktycznych…

Czy emisja metanu jest zła?

Oczywiście. Fakt, stopienie tychże pokryw umożliwi wydobywanie złóż, występujących w rejonach Arktycznych, między innymi ropy czy gazu cieplarnianego.Jednak tego samego, który z czasem zacznie się ulatniać do atmosfery, na przedstawionych zdjęcia można zaobserwować ukryte w lodzie składowiska metanu.

Fot. Chip Phillips

Największym zagrożeniem, związanym z tym wydarzeniem będzie z pewnością uwalnianie się metanu do Ziemskiej atmosfery, spowoduje to kolejne mało przyjemne zmiany klimatu, jak globalne ocieplenie. Wraz ze stopieniem się pokryw, może ono postępować bardzo gwałtownie, na tyle, że ludzkość nie będzie na to przygotowana.
Do czasu badań nad owymi złożami metanu, naukowcy myśleli, że jego emisja dzieje się w sposób „kontrolowany”, i spokojny, jak wykazały badania.. tak nie jest. Na swoim Twitterze, napisał badacz Arktyki, Dr. Jason Box „mamy …”, w tym miejscu użył słowa adekwatnego do sytuacji…

Postępowanie globalnego ocieplenia, skutkowało będzie oddawaniem większych ilości metanu do atmosfery, to przyśpieszy ten proces. A co za tym idzie, gaz będzie ulatniał się jeszcze szybciej. Niektóre źródła mówią, że ostatecznie spowodować może to tzw. „czarne scenariusze”, każdy wie jak rozwinąć, te sformułowanie.

Metan, w kontakcie z tlenem wybucha. Zaobserwować można to na poniższym filmie.

POST TAKŻE ZNAJDUJE SIĘ NA STEEMIT!

Źródła:
koniec-swiata.org
twojapogoda.pl

Obrazy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *