font
Newsy Naukowe

Sans Forgetica – Czcionka, przez którą lepiej przyswoisz informacje

Sans Forgetica, to nowa czcionka opracowana przez naukowców z uniwersytetu RMIT, w Melbourne. Jak mówią, czcionka została zaprojektowana z myślą o szybszym przyswajaniu napisanych informacji.

Na pozór czcionka wygląda dość normalnie, poza charakterystycznymi „wycięciami” w znakach. Jednak po co one, i co w ogóle może mieć czcionka do nauki? Charakterystyczne wycięcia mają sprawiać lekkie problemy w czytaniu jej, by nasz mózg musiał się bardziej wysilać przy odczytywaniu tekstu. Co za tym idzie, łatwiej zapamiętamy odczytane w ten sposób słowa.

Naukowcy opierali się na tzw. „desirable difficulty” – w języku polskim „pożądany trud”. Wyrażenie mówi o tym, że człowiek lepiej zapamiętuje rzeczy, z którymi jego umysł miał niewielkie problemy (np. z rozczytaniem).

Naukowcy przebadali działanie czcionki na ponad 400 chętnych studentach. W badaniach także brano pod uwagę inne z trudnych do rozczytania czcionek, Sans Forgetica jednak wyszło najlepiej a studenci napisane w tym stylu definicje zapamiętywali najlepiej.

Ważny zaznaczenia jest fakt, że czcionki nie można nadużywać – nasz umysł w końcu się przyzwyczai do łatwego rozczytywania tekstu, napisanego w Sans Forgetica. Dlatego najlepiej zapisywać nią tylko definicje i ważne informacje.

Czcionkę za darmo pobierzesz z oficjalnej strony Uniwersytetu sansforgetica.rmit


Źródła:
sciencealert.com

One Reply to “Sans Forgetica – Czcionka, przez którą lepiej przyswoisz informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *