LD
LUDZIE I PSYCHOLOGIA

Naukowcy odkryli metodę na łatwe wywołanie świadomych snów

Świadomy sen, to stan w którym osoba wie, że aktualnie śpi.. i śni. Wieloma sumiennie praktykowanymi metodami da się opanować świadomy sen na tyle, że po pewnym czasie ich wywoływanie nie będzie żadnym problemem. Jednak naukowcom z uniwersytetów Wisconsin-Madison i Lucidity Institute (Hawaje), udało się wywołać świadomy sen u ponad 57% badanych.

Czym dokładniej jest świadomy sen?

Wyobraź sobie, że jesteś w swoim własnym świecie, gdzie wszystko jest zależne od twoich zachcianek. Nie ma reguł, praw fizyki itp. Co sobie „wymarzysz” to się dzieje, lub pojawia. Świadomy sen polega na tym, że osoba śpiąca uświadamia sobie, że śni. Jest tego świadoma. Wówczas, możemy robić co zechcemy, nie ma innych ograniczeń niż nasz wyobraźnia. Oczywiście nie jest to takie proste, wymaga ćwiczeń zapamiętywania snów, jak i samego wywoływania świadomych snów.

Metoda opracowana na Hawajskich uniwersytetach polega na podawaniu specjalnej substancji, podczas standardowej metody wywoływania LD – MILD. Inhibitor acetylocholinoesterazy (AChEl), to substancja hamująca enzym, nazywany acetylocholinoesterazą, który z kolei rozkłada neuroprzekaźnik odpowiedzialny za modulowanie fazy REM.
W badaniach wykorzystano galantaminę – lek stosowany przy chorobie Alzheimera, głównie przez łatwą dostępność i łagodne skutki uboczne związane z jego przyjmowaniem.

Podczas badań stosowano technikę MILD, czyli metodzie uświadamiania sobie zamiaru wykonania czynności.

Przyjmowanie leku przez badanych odbywało się w sposób stopniowy. Przez następne 3 noce, kolejno dostawali… Placebo, dawkę 4mg i w ostatnią noc 8mg. Badani budzili się 4,5 godziny po zaśnięciu, zaraz przed ponownym zaśnięciem praktykowali ćwiczenia wywoływania snów i zażywali lek.

Ostatecznie świadomego snu doświadczyło 57% badanych (69 osób), podczas przyjmowania 4mg galantaminy 27% i liczba to wzrosła do 42% po spożywaniu dawki zawierającej 8mg. Zaledwie 14% badanych doświadczyło LD podczas przyjmowania placebo.

Badania wykazały, że AChEl (w tym przypadku jako galantamina) faktycznie zwiększa szanse na uzyskanie świadomych snów, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się, wraz z coraz to większą dawką leku.


Źródła:
sciencealert.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *