LUDZIE I PSYCHOLOGIA ROZWÓJ OSOBISTY

Muzyka (dźwięk) pomoże ci z problemami ze snem!

Muzyka jak pewnie wiemy ma spory na nas wpływ. Potrafi nas uspokoić, a także wręcz przeciwnie pobudzić a nawet zdenerwować. Co za tym idzie muzyka jest w stanie pomóc nam z zaśnięciem. Wybór odpowiedniej muzyki przed snem, może was wspomóc w walce z bezsennością.

Bezsenność i muzyka?

W dzisiejszych czasach na bezsenność cierpi bardzo duża ilość osób na całym świecie. Na bezsenność wpływa wiele czynników, od prowadzonego trybu życia po choroby, a nawet dietę. Wielu z nas żyje w nieustającym stresie, praca problemy rodzinne, finansowe i inne… te i wiele innych czynników często wpływają na naszą jakość snu.

I może nie powinniśmy od razu sięgać po leki nasenne? Może są o wiele lepsze rozwiązania dla tego problemu. Tym bardziej powinniśmy zważać z lekami, gdyż z nimi mogą występować niepożądane skutki uboczne. Uzależnienie od tychże suplementów jest dość niebezpieczne, często w takich przypadkach pojawia się syndrom uzależnienia. Jeżeli regularnie zażywamy leki nasenne, to tylko pogłębiamy nasz problem z bezsennością, i odstawiając je będziemy mieli jeszcze większe problemy ze snem. Przed przyjmowaniem tego typu leków powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Wracając do muzyki. Dlaczego działa w taki sposób? Według badań przeprowadzonych na Uniwersytetach Sheffield, Lincoln i Goldsmith’s London, muzyka nas usypia, odcina zewnętrzne dźwięki, wyrabia nawyk czynności jaką jest zasypianie i wycisza nas przed snem. Bardzo ważne jest by przed snem dobrze się wyciszyć, wystarczy posłuchać ok. 10 minut muzyki, bądź jakichś dźwięków relaksacyjnych zaraz przed zaśnięciem by skutecznie to zrobić. Dobierając muzykę, dobierajmy ją pod siebie. Najlepiej najpierw sprawdźmy jaka muzyka nas relaksuje, czy wycisza i to nią próbujmy słuchać przed snem.

Według badań natomiast były to, kolejno: muzyka poważna, rock, pop, jazz, soundtracki z filmów…

Ostatnio bardzo popularne w internecie jest zjawisko znane pod pojęciem ASMR, które wkrótce szerzej omówimy w jednym z następnych artykułów. Ale w skrócie… ASMR, to najczęściej film, w którym ktoś wydaje przeróżne dźwięki za pomocą losowych przedmiotów. Ciche stukanie w drewniany klocek, drapanie po poduszce i inne tego typu odgłosy bardzo dobrze wyciszają nasz umysł przed snem, więc może warto także tego spróbować.


Popularnonaukowe – wartościowe artykuły naukowe


Źródła:
focus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *