medusa
NAUKA I TECHNOLOGIA

Meduza – Istota nieśmiertelna. Czemu zawdzięcza ten dar?

Meduzy, to stworzenia raczej mało znaczące dla naszej planety. Widywać je możemy w wielu akwenach wodnych na całym świecie. Na pozór nie ma w nich nic odkrywczego i ciekawego, poza bardzo ładnym, neonowym wyglądem, jednak jak się okazuje niektóre gatunki meduz wykształciły w sobie pewną cechę… Nieśmiertelności.

Turritopsis nutricula, Turritopsis dohrnii, to przykłady meduz, które wykształciły właśnie tę cechę. Ich niezwykła umiejętność została zaobserwowana, na przełomie lat 90-tych, ubiegłego wieku. Zjawisko nieśmiertelności, nie działa w sposób tak oczywisty, meduzy wykształciły w sobie umiejętność „cofania w czasie swojego ciała”. Meduza, co jakiś czas potrafi z wieku dorosłego powrócić do osobnika młodego. Najciekawsze jest to, że może to robić cały czas co czyni ją nieśmiertelną.

Większość meduz, po rozrodzie płciowym najzwyczajniej umiera. Spowodowane jest to dużą ilością energii, której muszą zużyć do powiększenia swej populacji. Meduzy Turritopsis nutricula i Turritopsis dohrnii, zaraz po rozrodzie ich komórki dorosłe wracają do młodszego stadium.
Wygląda to w taki sposób, że meduza opada na dno i staje się przez jakiś czas planulą, w trakcie tego „cyklu” można powiedzieć, że meduza resetuje swój cykl życiowy, by zacząć go od nowa.

Turritopsis dohrnii – By Bachware [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

W podobny sposób zachowuje się więcej żyjących organizmów, można powiedzieć. Na ten przykład, jaszczurki potrafią na nowo wyhodować sobie ogon, czy odnóże jednak meduza robi to z całym ciałem! Potrafi przerobić wszystkie swoje komórki. Co może prowadzić także do bardzo prostej zmiany ich przystosowań. Turritopsis dohrnii, zamieszkuje tereny wód Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, wybrzeża Japonii, Panamy, Włoch, Hiszpanii, i Florydy. Początkowo ten organizm zajmował znacznie mniejsze tereny, co sprawiło, że rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat? Samo przystosowanie do różnych wód pochodzi, właśnie z możliwości przemiany swoich komórek. Do samego transportu meduz przyczynia się oczywiście człowiek, podróżują w wodzie balastowej statków. Ta służy na statkach jako system zachowywania równiejszego toru jazdy. Tak wielkie rozprzestrzenienie się tych meduz, nazywane jest cichą inwazją ponieważ jest ich ogromna ilość, a same w sobie mogą narobić trochę trudności.

Raczej bardzo mało możliwe byśmy znaleźli w tym zjawisku korzyści dla nas. Jak na razie odbudowywanie, komórek człowieczych na podstawie działania tychże meduz to marzenia, jednak bardzo odległe i nie wiadomo, czy w ogóle możliwe. Są tylko spekulacje, że poznanie metody działania odnowy komórek może pomóc w zwalczaniu raka.

POST TAKŻE ZNAJDUJE SIĘ NA STEEMIT!

Źródła:
YT Wirtualna Polska
kopalniawiedzy.pl
wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *