popularnonaukowe.pl-nowotworów
Leczenie nowotworów NAUKA I TECHNOLOGIA

Mannoza – Cukier spowalniający rozwój nowotworów

Mannoza, jest cukrem z grupy aldoheksozów używanym najczęściej jako suplement diety. Jak wykazano może się on znacznie przyczynić do badań nad chorobami nowotworowymi i leczeniu ich.

Mannoza przy leczeniu nowotworów

Badania prowadzili naukowcy z Cancer Research UK Beatson Institute, i jak na razie wyniki są obiecujące. Nie jest to co prawda „lek na raka”, jednak mannoza może być dobrym suplementem przy leczeniu nowotworów. Jakie właściwie ma ona działanie?

Mannoza, wpływa o tyle korzystnie na choroby nowotworowe, że spowalnia rozrost guzów nowotworowych, także sprawia iż są bardziej podatne na leczenie sposobem chemioterapii. Guzy nowotworowe do wzrostu potrzebują glukozy i zużywają jej stosunkowo dużo, nie można zaprzestać przyswajania przez pacjenta glukozy ponieważ ta jest potrzebna do także zdrowych tkanek.

Więc ograniczanie jej musi być odpowiednie, by nie szkodzić całemu organizmowi. Mannoza, sprawia że organizm przyjmuje znacznie mniej glukozy, jednak tyle że nie szkodzi to organizmowi.

Badania, które przeprowadzano na myszach wykazały, że mannoza ma faktyczny wpływ na niektóre z nowotworów. Naukowcy z Brytyjskiego instytutu podawali mannozę myszom doustnie i dodawali ją do wody. W przypadku nowotworu płuc, trzustki i skóry zauważyli znaczące efekty podawania mannozy, guzy nowotworowe znacznie spowalniały swój rozrost.

Mannoza też bardzo dobrze działała w przypadku podawania jej przy chemioterapii. Naukowcy podawali myszom typowe leki chemioterapeutyczne, cisplatynę i doksorubicynę – są najbardziej powszechnymi chemioterapeutykami. Efekty, w tym przypadku też były zaskakująco dobre – guzy nowotworowe zmniejszały swoje rozmiary.

Inne z nowotworów, jak nowotwór białaczki, jajnika i kilka innych, różnie się zachowywały w przypadku podawania pacjentom mannozy. Niektóre z nich reagowały w pożądany sposób, inne praktycznie w ogóle.

Dlaczego tak się dzieje, naukowcy z Wielkiej Brytanii mają zamiar ustalać, tak jak inne z kwestii związanych z tematem mannozy. Mają nastąpić w najbliższym czasie testy na ludziach i testy sprawdzające czy mannoza posiada jakiekolwiek skutki uboczne, przy długotrwałym jej zażywaniu. By mannoza została dopuszczona to terapii nowotworowych najpierw musi przejść szereg badań.


Źródła:
kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *