lockhead
NAUKA I TECHNOLOGIA

Lockheed U-2 – Pierwszy „niewykrywalny” samolot

Lockheed U-2, to samolot rozpoznawczy/szpiegowski powstały około 1955 roku. Amerykański samolot zaprojektowany został na zlecenie CIA, w celu szpiegowania głównie Związku Radzieckiego i jego postępu technicznego.

U-2 od samego początku miał być samolotem szpiegowskim, w tamtym czasie Amerykanie wraz z Związkiem Radzieckim próbowali wzajemnie się prześcigać w postępie technologicznym. Amerykanie uznali, że potrzebują maszyny niewykrywalnej i wytrzymałej by mieć „pod kontrolą” aktualną sytuacje w Rosji. Więc w roku 1955, Amerykanin i inżynier lotnictwa Clarence Johnson, zaprojektował pierwszy niewykrywalny przez ówczesne radary samolot, Lockheed U-2.

Wraz z zamysłem stworzenia tajnego samolotu, powstało odpowiednie do tego miejsce… Strefa 51. Po co Amerykanom, niewykrywalny przez radary samolot jeśli każdy by wiedział o jego istnieniu. Dlatego przy tworzeniu U-2, postawiono na bardzo wysoki stopień tajności. Położenie Strefa 51 także nie było przypadkowe, było to wyschnięte jezioro, które odpowiednio nadaje się na lotnisko, potrzeba mniej pracy do stworzenia na nim lotniska niż na zwykłej glebie. A, do tego znajdowało się z dala od ludności.

Był to jednosilnikowy samolot, poruszający się z maksymalną prędkością 821 km/h.

Niewykrywalność, U-2 zawdzięczał możliwości lotu stratosferycznego, ok. 27500m nad ziemią. Ten osiąg czynił go niewykrywalnym, ówczesne radary nie były aż tak dokładne przez co, nie był na nich widoczny. Wyposażony w dokładne aparaty, fotografował Radzieckie postępy. Dzięki niemu Amerykanie dowiedzieli się na jakim postępie są Rosjanie w technologii jądrowej.

Samolot odegrał bardzo ważną rolę w czasie trwania Zimnej Wojny. Dzięki niemu Stany Zjednoczone, praktycznie zawsze miały przewagę nad „wrogiem” (ZSRR, Chiny i kilka mniejszych państw). Fakt posiadania przez Stany Zjednoczone, jednego z pierwszych (jeśli nie pierwszego) samolotu „niewykrywalnego” wyszedł na światło dzienne wraz z incydentem z nim związanym. 1 maja 1960 roku, został zestrzelony pierwszy samolot Lockheed U-2. Pilotował go wtedy Francis Gary Powers, nad Związkiem Radzieckim. Powers nie zginął podczas wypadku, został schwytany i oskarżony o szpiegostwo. Ostatecznie jednak, został wymieniony za agenta KGB w 1962.

U-2 cały czas jest wykorzystywany w służbie, także przez NASA. Jednak jest powoli zastępowany przez nowsze wynalazki. Głównie samoloty wykonane w technice stealth (obraz wyżej), które pochłaniają znaczne promieniowanie radarowe przez co są faktycznie, niewykrywalne.

POST ZNAJDUJE SIĘ TAKŻE NA STEEMIT!

Źródła:
wikipedia.org – stealth
wikipedia.org – U-2
Materiały filmowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *