neurony
LUDZIE I PSYCHOLOGIA

Komórki nerwowe w naszym mózgu potrafią liczyć

W magazynie Neuron pojawiły się wyniki badań, które sprawdzały w jaki sposób rozpoznajemy liczby. Jak się dzieje, że wiemy na jaką ilość obiektów patrzymy?

Umiejętność liczenia, czy rozpoznawania liczb jest dla nas oczywista, jednak jak to się dzieje, że spoglądając na kilka położonych obok siebie obiektów wiemy ile ich dokładnie jest bez ich zbędnego liczenia?

Naukowcy z uniwersytetu Bonn i Tübingen wykazali, że w naszym mózgu znajdują się komórki, które aktywują się w przypadku konkretnej liczby. Na przykład, spoglądając na trzy obiekty aktywują się inne komórki, niż gdyby obiektów było cztery. Także inne neurony aktywują się w przypadku spoglądania na symbol danej liczby.

„Udało nam się wykazać, że niektóre komórki nerwowe są uruchamiane przede wszystkim w odpowiedzi na bardzo konkretne ilości.” – mówi Esther Kutter, naukowiec uczestniczący w badaniach. W badaniach wzięło dziewięć osób z padaczką, do ich płatów skroniowych zostały wczepione mikroelektrody – te pozwoliły zbadać jakie komórki aktywują się w konkretnej sytuacji. Na ekranie komputera pojawiała się różna liczba kropek, różne komórki aktywowały się przy konkretnej ilości punktów na ekranie. Niektóre przy ilości trzech, inne dwóch itd…

Co ciekawe, punkty bliskie jakiejś wartości np. gdy na ekranie pokazały się 3 punkty to ich liczba wzbudziła także bliskie jej neurony odpowiadające za 2, 1 itp. Tyle, że z każdym dalszym posunięciem ich „aktywność” była coraz mniej wyraźna. Podobnie w przypadku symboli liczb, widząc liczbę trzy, aktywowały się także nieznacznie, komórki odpowiadające za bliskie trójce symbole. To pokazuje, że symbole liczb przyswajamy w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne. Nasze komórki mózgowe się ich uczą i świadome są tego, że symbol „3” jest bliski np. symbolowi „2”.

Badania te mogą pomóc w przyszłości do lepszego zrozumienia pewnych chorób/zaburzeń neurologicznych.


Źródła:
Sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *