ocieplenie
NAUKA I TECHNOLOGIA

2018 czwartym najgorętszym rokiem! Nie jesteśmy gotowi na globalne ocieplenie

Ten rok pod względem temperaturowym jest straszny, ciągłe upały, bardzo mała ilość opadów co prowadzi do nieciekawych powikłań. Na prawie całym świecie zaobserwować można niedogodności związane ze zmianą klimatu, a w niektórym miejscach dochodzi do ogromnych szkód powodowanych przez pożary.

Tegoroczne lato niewątpliwie nas zaskoczyło, zwłaszcza mieszkańców, obszarów opanowanych przez ogromne pożary powodowane przez suszę. Globalne ocieplenie, było od dłuższego czasu omawiane, straszono ludzkość nieprzyjemnymi skutkami tegoż zjawiska. Jak widać nie musieliśmy zbyt długo czekać…

Pożary w wielu miejscach zniszczyły dobytki ludności i uprawy rolne, co wpłynie na gospodarkę wielu państw. W niektórych państwach Europejskich, nie funkcjonowały elektrownie jądrowe – woda w rzekach, którymi są chłodzone była zbyt ciepła. Należałoby się zastanowić nad przyszłością naszej planety, w końcu coraz lepiej chyba nie będzie.

Temperatura maleć nie będzie, to pewne. Można by spowolnić proces globalnego ocieplenia, jednak plany o spowalnianiu go pojawiają się od co najmniej kilku lat, a postępów nie widać. Do aktualnych temperatur da się przystosować, ale gdy te, będą coraz większe w przyszłości możemy mieć wielkie problemy. „To już nie jest pobudka” – jak mówi Cynthia Rosenzweig z NASA, jasno sugerując, że nie dzieje się dobrze. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, w niedalekiej przyszłości może i będziemy obserwowali zjawisko niedoboru, z perspektywy dzisiaj.. prostych rzeczy.

natemat.pl / Twitter (Michał Sagrol)

Pomóc by mogły działania ograniczające emisje gazów cieplarnianych, te nie zatrzymały by globalnego ocieplenia jednak znaczne obniżenie emisji, bardzo skutecznie ograniczyło by najgorsze skutki ocieplania się klimatu, takie jak nagłe upały, czy burze. Mówią naukowcy zajmujący się klimatem.

Niewątpliwie jeśli nie przystosujemy się do obecnych, lub kolejnych jeszcze gorszych temperatur będziemy mieli nie małe problemy. Na ten moment średnio sobie radzimy z poważniejszymi skutkami, co widać na przykładach pożarów w USA, czy Grecji.


Źródło:
nytimes.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *